Devam Edenler

39 BASAMAK nedir?

Geçtiğimiz günlerde nihayet 39 Basamak adlı oyunu seyrettim. İskoç yazar John Buchan tarafından 1915’te yayınlanan ve orijinal adı The 39 Steps olan romanı ilk olarak 1935’te Alfred Hitchcok tarafından sinemaya uyarlandı. Farklı televizyon, sinema ve radyo versiyonlarıyla karşımıza çıkan The 39 Steps ilk kez 2005 yılında, Patrick Barlow tarafından İngiltere’de West End’te tiyatroya uyarlandı ve dokuz sene boyunca aralıksız oynandı.

Ülkemizde daha önce Kent Oyuncuları tarafından sahnelenen oyun 2016 yılından itibaren yeniden sahnelenmeye başladı.  Oyun, her zamanki gibi yoğun ilgi görüyor. Demet Evgar, Engin Hepileri, Okan Yalabık ve Bülent Şakrak’ın oynadıkları oyunu yine Mehmet Birkiye yönetmiş.

Tuhaf bir durum belki ama bazı oyuncuları kamera pek sevmezken bu oyuncular sahnede bambaşka görünebiliyor. Engin Hepileri de benim için bu oyunculardan biri. Ekranda izlemek pek keyif alamasam da sahnedeki durumu oldukça farklı. Oyunun yükü genel anlamda canlandırdığı Richard Hannay sebebiyle onun üzerinde. Oyunun tek kadın oyuncusu Demet Evgar’ın zaten kendine has bir oyunculuğu ve havası var. Bu oyunda da onun farkını net bir şekilde görüyorsunuz. Okan Yalabık ve Bülent Şakrak da bu oyunun olmazsa olmazları. Oyunu seyrettiğinizde görüyorsunuz ki çok iyi bir uyarlama ve tam yerinde oyuncu seçimleri yapılmış. Dekor tasarımı Efter Turiç’e ait ve ben şahsen dekoru çok beğendim. Tasarımları Ayşegü Alev’e ait olan kostümler de son derce başarılı.

1935 Ağustos’unda Richard Hannay (Engin Hepileri) can sıkıntısını dağıtmak için bir tiyatro oyununa gider. Orada Annabel (Demet Evgar) ile tanışır ve macera başlar. Gerilim ve komedinin bu kadar iyi harmanlandığı yapıma pek az rastlıyoruz. Patrick Barlow, bu oyunu uyarlarken romandan çok Alfred Hitchcock’un uyarlamasını sahneye taşımış. Kesinlikle bu oyunu seyretmenizi tavsiye ediyorum. Kaçırılmaması gereken oyunlardan biri..

Hande Yöremen

39 Basamak

Yazan: Patrick Barlow
Çeviren: Mehmet Ergen
Yöneten: Mehmet Birkiye
Oynayanlar: Demet Evgar, Engin Hepileri, Bülent Şakrak, Okan Yalabık
Dekor Tasarım: Efter Tunç
Kostüm Tasarım: Ayşegül Alev
Işık Tasarım: Cem Yılmazer
Hareket Düzeni: Alpaslan Karaduman
Reji Asistanları: Hakan Yeni, Seval İşgören
Oyun Asistanları: Dilay Ekmekçioğlu, İdil Özaydın, Musa Can Pekcan, Doğa Can Halis
Teknik Asistanlar: Ömer Güneş, Yasin Gültepe

*Oyunda sis kullanımı vardır.
*Oyunda kurusıkı silah patlatılmaktadır. 

 

Burası Zorlu PSM

Bilmedikleriniz: 39 Basamak

Kategori: