Devam Edenler

Doktor bu ne? diyerek seslenmek istiyorum.

Aldırma Gönül

Size kesinlikle listenize almanız gereken bir müzikli oyundan bahsedeceğim. Diyorum ki “Doktor bu ne?” Evet, Ferhat Göçer’i senelerdir aynı zamanda isabetli seçimler yaptığı şarkılarıyla sevdik, dinledik. Ancak bu iş çok başka bir katta. İnanın bana seyrettiğiniz için asla pişman olmayacaksınız.

Biz oyunu özel bir gösterim gecesinde, son genel provasında seyrettik. Evet, ben de o şanslı kişilerdenim. Oyunun yönetmeni Ezel Akay. Hatta oyunun sonunda hep birlikte oyun üzerine sohbet ettik. Ben genel provanın öncesindeki provayı da biraz seyretme imkânı buldum ve oradaki bir şey özellikle dikkatimi çekti. Hatta bunu kendileriyle de paylaştım. Ferhat Göçer inanılmaz derecede iyi reji alıyor ve bunu kendine uyarlayıp rahatlıkla aktarıyor. Kendisine oyunculukla ilgisini sordum. Bu oyuna kadar hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Belli ki Ezel Akay ile harika bir uyum yakalamışlar.

Aslında ilk olarak Sabahattin Ali’nin bestelenmiş şiirlerinden oluşan bir albüm yapmak için yola çıkılmış ama bu yol onları bu oyuna getirmiş. Ah ne iyi olmuş..

Gelelim Sabahattin Ali’ye.. Zaten ondan öteye gitmek çok zordur. Bu muhteşem yazarın hikâyesini dinlerken aralarda birbirinden iyi şekilde bestelenmiş şiirleriyle büyülenmemek çok zor diyorum size.. Uzun süredir bu kadar etkilenmemiştim. Aldırma Gönül, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Çocuklar Gibi, Leylim Ley, Ben Gene Sana Vurgunum, Göklerde Kartal Gibiydim.. Hangi birinin etkisinden, nasıl kurtulayım.. Üstelik sahnede Ferhat Göçer’i bir kenara bırakıp Sabahattin Ali olmuş ve bu şarkıları bize ateşten oklarla atan biri varken.. Alice Harikalar Diyarı’nda gibiydim o gece..

Ferhat Göçer’in bu gösteri için hazırladığı bir şarkısı da listeye dâhil. Müzisyenler de sahneye o kadar iyi bir şekilde yerleştirilmiş ki çok keyif veren bir illüzyon çıkıyor ortaya. Kostüm tek, açık renk bir takım. O paltoya ne anlamlar yüklenmiş. Dekor üç bölüm, bir tarafta çalışma masası, bir tarafta askılık, ortada bir bank ve bir yükseklik. Her şey yerli yerinde ve tam kararında..

Bu arada o gece bir şey öğrendim. Ne yazık ki kültür mirası sayılma gerekçesiyle Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali, babasından dolayı hiçbir gelir elde edemiyormuş. Bu, benim çok zoruma gitti. Keşke bu konuda bir şey yapılabilse..

Oyun görücüye çıktı. Mutlaka gidin diyorum size ve bana düşüncelerinizi yazın..

Hande Yöremen

Kategori: