Devam Edenler

"Delilik bulaşıcıdır derler. Uyan İspanya! Don Kişot’sun Sen!"

Don Kişot, iddialı yapımlardan biri. Baba Sahne prodüksiyonu olan bu yapımı geçen sene seyretme fırsatım olmamıştı. 29 Ekim akşamı Zorlu’da nihayet seyredebildim.

Oyunun başrollerinde Ozan Güven Ve Günay Karacaoğlu varlar. Her ikisi de bir uyum yakalamışlar ve kesinlikle oynarken çok eğleniyorlar. Zaten oyuncular ne kadar keyif alarak oynarlarsa seyirci de o kadar keyif alır. Özel tiyatro olmasına rağmen kalabalık bir kadro ve detaylı bir dekor var, kostümler de cabası..

Oyuna özellikle Ozan Güven hayranları büyük ilgi gösterecektir. Cem Yılmaz filmlerinin vazgeçilmez adamı, Fi’nin Can Manay’ı, bir bankanın reklâm yüzü olan Güven’i tiyatro sahnesinde seyretmek farklı bir deneyim. İnanılmaz sevimli bir tavrı var. Rolünü çok sevmiş olduğunu düşünüyorum. Ozan Güven ile ilgili tek sıkıntım diksiyonu. Dedikleri tam anlaşılmıyor.

Oyunda MSM’den arkdaşlarım da var: Dilşad Bozyiğit, Ömür Arpacı ve Enis Aybar. Onları da sahnede görmek bana büyük keyif verdi.  

“Delilikte direndiğim için bilge oldum. Zalimlerin yönettiği bir dünyadansa deliliğin dünyasını tercih ettim ben, gerçek bilgelik delilikmiş sonradan gördüm, korkunun esaretinden bile kurtarıyor insanı. Don Kişot’um Ben!”

Don Kişot’um Ben, Cervantes’in ölümsüz eseri Don Kişot’un, Bulgakov’un dönemini yakalayan uyarlaması. Kendini Don Kişot zanneden Senor Quijano ile silâhtarı Sancho Panza’nın macerası anlatılıyor.

Tabii ki dekor, Barış Dinçel’e ait. Kostümler de Sadık Kızılağaç tarafından tasarlanmış. Özel tiyatrolar maalesef bir takım sebeplerden ötürü dekor ve kostümü detaylı yapamıyor ama Baba Sahne prodüksiyonlarında böyle bir şey söz konusu değil.

Oyun iki perde ve 130 dakika sürüyor. Yaş sınırı da 13+

Keyifli vakit geçireceğinizi düşünüyorum.

Hande Yöremen

Kategori: