Devam Edenler

Tarih normali yapanları değil, çizginin dışına çıkanları yazar

Tiyatro sezonu başladı. Dün akşam bu sezonun iddialı yapımlarından biri olan 12 Numaralı Adam’ı seyrettik. Erkan Kolçak Köstendil’in hem yazıp hem yönettiği bu tek kişilik oyun, konusu olan futbol gibi 45’er dakikalık iki bölümden oluşuyor.

Bana göre bu ülkenin en iyi oyuncularından biri olarak gördüğüm Erkan Kolçak Köstendil’i sahnede seyretmek keyfini de yaşadım. O kadar yakın, sıcak, doğal bir oyunculuğu var ki koltuğunuza gömülüp kendinizi ona bırakabiliyorsunuz.

Yıllarını aynı takımda geçirmiş ama son döneminde maçlarda yaptığı hatalar sebebiyle yedek kulübesinde kalmış olan Halim, takımının şampiyonluk maçında kaleye geçer. Futbolu bir kalecinin gözünden anlatan oyunda hem kahkahalara boğuldum hem de zaman zaman gözlerim doldu.

Oyun bugüne kadar 4 kıta, 13 ülke, 45 şehirde sahnelenmiş. Sahada, kalesinden bize hikâyesini anlatan Halim’in kostümü haliyle kaleci kıyafeti. Dekor son derece sade; 4 sandalye, biri çoraptan yapılmış 2 top, arkada yeşil perde, bir ufak valiz. Zaten o valizin içinden çıkanlar beni kahkahaya boğdu.

Oyunda pek çok oyuncu arkadaşı Erkan Kolçak Köstendil’i yalnız bırakmadı. Aras Bulut İynemli, Bige Önal, Perihan Savaş, Leyle Lidya Tuğutlu, Gökçe Bahadır, eşi Cansu Tosun, Bülent Parlak, Kadir Çermik, Kubilay Aka gözüme çarpan isimler arasındaydı.

Erkan Kolçak Köstendil’e kusur bulmam, sadece iki sözcük kulaklarımı tırmaladı: Eşofman ve lâkap.. O kadar kusur da olsun canım.. Sahnesine, seyircisine hakim, oyunculuğun hakkını veren bu adamı ben ayakta alkışlıyorum.

Denk düşerseniz bu oyunu seyretmenizi tavsiye ederim.

Kategori: